[Pondělní inspirace #46]
Problematika tlusté čáry

Napsal Petr Hadač

Pozorovatel lidských příběhů a osudů. Kouč, mentor a lektor osobního rozvoje, který se učí nejen z kurzů a knih, ale také svého života.

Říká se “udělal jsem za tím tlustou čáru a šel dál”. To zní jako dobrá situace, jelikož naznačuje odpuštění, smíření. A to je právě ten důvod, proč to některým nefunguje. A zároveň je to návod.

Ukážu to na příkladu, který jde rovnou do hloubky.

Dva lidé se rozvedou za dramatických okolností. Partner A se rozhodne ze vztahu odejít, protože Partner B udělá sérii zásadních chyb. Jedna z nich je ta poslední kapka.

Rozvedou se tím jejich vztah “manželství” zanikne. Ale mají děti, takže jsou dále ve vztahu “spolurodiče”. Musí a potřebují se dál scházet, domlouvat se, řešit rodičovské věci.

Za manželstvím potřebují udělat tlustou čáru. A už tušíte, kam teď mířím.

Tlustou čáru nelze udělat tak, že si to jen v duchu řekneme. A už vůbec nelze chtít to po někom druhém. Není to žádné snadné gesto. Je to tečka, ale za čím?

Aby ti dva mohli udělat tlustou čáru, potřebují se znovu vrátit do příčin jejich rozchodu. Potřebují si to vyříkat. A potřebují, aby ty příčiny byly vyřešeny. Udělat nové dohody. Některé i sepsat. A za ty psané i nepsané udělat tečku – v tom smyslu, že už není potřeba nic dalšího dodávat.

A pak to chce čas, který ta řešení prověří a tím se umožní uzdravení způsobených zranění. Přinesou kýžený klid. Pokud do nich bude kdokoliv stále sypat sůl, neuzdraví se a tlustá čára není možná. Byla by jen prázdným termínem.

A někteří to tak mají. Navenek tvrdí, že za vztahem udělali tlustou čáru, ale nic se nezměnilo a byla to jen legislativní tečka za manželstvím. Nenastala změna v chování, které k ní vedlo.

Výzva na tento týden 🔥

První krok: Nosíte v sobě ještě nějakou křivdu z minulosti? Někdo vás podvedl, ošidil, zradil, urazil, naštval, vytočil? Nebo zranil či dokonce traumatizoval? Napište si v heslech základní fakta o takové události.

Druhý krok: Co všechno si potřebujete vyříkat? Ať už s dotčenou osobou či lidmi, s jinou entitou nebo sami se sebou? Zejména pokud ta osoba už nežije, je potřeba najít alternativní cestu. Smyslem tohoto úkolu je odpustit. Skutečně odpustit, aby ta situace už mohla odejít do zapomnění a nechala za sebou bezemoční vzpomínku, zkušenost. Úspěch poznáte tak, že už se v tom nejenže nevrtáte, ale cítíte v sobě klid. Můžete jít dál a nekoukat přes rameno do minulosti.

A to je skvělá pozice pro další život.

PS: Vision Quest je velmi kvalitní způsob, jak udělat tlustou čáru za uplynulou etapou života. Jak stvrdit změnu. Nebo jak zjistit, jakou změnu vlastně potřebujete.

Také by se vám mohl líbit…

[Pondělní inspirace #43]Tvůrce nebo reagovač?

[Pondělní inspirace #43]
Tvůrce nebo reagovač?

Mnoho z nás tráví dny v režimu reagovače. Odpovídáme na zprávy, řešíme problémy, které přinesli druzí, přizpůsobujeme se okolnostem. Není to lenost ani slabost, je to návyk a troufám si spekulovat, že ho podporuje evoluce. Jet na autopilota totiž…