Jak objevit sebe sama

vision quest, cesta sebeobjevování

Napsal Petr Hadač

Pozorovatel lidských příběhů a osudů. Kouč, mentor a lektor osobního rozvoje, který se učí nejen z kurzů a knih, ale také svého života.

Cítili jste se někdy ztracení, nejistí nebo odpojení od okolního světa? Nejste si jistí, kam směřujete a kam směřovat chcete? Pokud něco takového prožíváte, hledání vize může být přesně to, co potřebujete. Je to silný a transformační zážitek, který po staletí využívají domorodé kultury po celém světě.

Co je hledání vize?

Účelem hledání vize je získat jasnost, moudrost, vhled do svého pravého já a na své místo ve světě. Je to čas hlubokého zamyšlení, introspekce a duchovního růstu. Umožní vám spojit se s přírodou a vesmírem na hlubší úrovni, což vede k intenzivnímu pocitu smysluplnosti a sounáležitosti. Mnoho lidí uvádí, že zažilo hluboká uvědomění („aha“), neobvyklé sny a obrazy.

Vision Quest je tedy v podstatě sebeobjevováním. Proces zahrnuje poctivou přípravu, strávení několika dnů sám se sebou v přírodě, bez jídla, jen s vodou a vybavením nezbytným pro zajištění bezpečí. Během této doby čelíte nejniternějším touhám, ale i pochybám a strachům. Abyste toto krátké období nejen zvládli, ale také z něj v budoucnu těžili a přenesli do svého každodenního života něco užitečného, nutně se budete opírat o svou intuici, vnitřní vedení a spojení s přírodou. Po návratu ze samoty proběhne fáze integrace a příprava na návrat domů.

Během hledání vize odložíme mobil a další technologie stranou. Ztišíme svou mysl a budeme se soustředit na vytanující myšlenky a pocity. Budeme čelit různým negativním emocím nebo omezujícím přesvědčením, které nás brzdí, a pracovat s nimi, abyste se posunuli vpřed.

Nejedná se jen o cestu ve fyzickém smyslu, ale také cestu duchovní, respektující vaše současné cítění či zaměření.

Můžu se na hledání vize vydat i já?

Pokud vás “volá”, pak jste už částečně připravení! A měli byste toto volání brát vážně.

Nicméně je pravda, že Vision Quest není úplně pro každého. Vyžaduje určitou odvahu, disciplínu a ochotu čelit nejtemnějším obavám a nejistotám. Je náročný fyzicky, byť jsem tímto procesem prováděl i šedesátníky. Fyzická náročnost souvisí především s půstem, na který je vhodné připravovat se týdny či měsíce předem. Je náročný i emocionálně. Těm, kteří jsou ochotni přijmout výzvu, však může změnit život.

Je důležité si uvědomit, že celý mechanismus by se neměl brát na lehkou váhu. Je proto nutné najít si zkušeného průvodce nebo organizaci, která vám pomůže se na vše připravit a která vás jím provede, poskytne potřebné školení, vybavení a podporu. Tím zajistí stoprocentní bezpečnost a úspěch. 

Co tím získám?

Mnoho lidí uvádí, že po návratu do civilizace cítí pocit znovuzrození nebo obnovy. Někteří získali nový pohled na život nebo nově nalezený pocit důvěry a životní cíle. Každý jsme jiný a různí se i ovlivnění našich životů tímto prožitkem. Já jsem si opakovaně odnesl něco velmi nečekaného a pokaždé něco jiného, co mě podpořilo v osobním nebo pracovním životě.

Kdo ví, jaké poznatky a odhalení o vašich darech a kvalitách na této cestě objevíte právě vy?Je to zkušenost, která vám může pomoci znovu se spojit se svým skutečným já a vaším místem ve světě. Pokud se tedy cítíte ve svém životě nejistí nebo bez cíle, hledejte své osobní vize. Bez ní vám hrozí, že budete žít životy jiných, že vám váš život nebude nikdy dávat hluboký smysl, který je pro pocit štěstí velmi důležitý.

Více na visionquest.cz a visionquest.sk.

Petr Hadač

Také by se vám mohl líbit…

Dysfunkční přesvědčení

Dysfunkční přesvědčení

Běžně děláme práci, která nás vůbec nebaví. Tím nemyslím jednotlivé úkony, ale zaměstnání jako takové. Děláme práci podle toho, co jsme vystudovali. Vystudovali jsme něco podle toho, kam jsme měli šanci se dostat a prodloužit si mládí…

0 komentáøù